• Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II

• Národný projekt: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Kód projektu v ITMS2014+- 312011AQ14 – POPll.

Spolufinancovaný z: Európsky sociálny fond

Názov operačného programu: OP Ľudské zdroje

Výzva-kód: OPLZ-PO1/2020/NP/1.1.1-03

Miesto realizácie: ZŠ Sološnica

Doba realizácie: 01.09.2020 – 31.08.2022

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako sprostredkovateľský orgán pre prioritnú os Vzdelávanie operačného programu Ľudské zdroje vyhlásilo výzvu pre národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov ll“. Prijímateľom tohto národného projektu je Metodicko-pedagogické centrum (MPC).

Prečo sa naša škola zapojila do projektu?

Do tejto výzvy, ktorú vyhlásilo MPC, sa zapojila aj ZŠ Sološnica.

Zámerom zapojenia sa našej školy do projektu bolo efektívnejšie realizovanie inklúzie vo výchovno-vzdelávacom procese, ale i mimo neho. Ešte pred rokom 2009, keď termín „integrácia“ vstúpil do školskej legislatívy, škola reagovala na potreby praxe a implementovala princípy inklúzie v rámci vlastných podmienok.

V posledných rokoch zaznamenáva naša škola  intenzívny nárast žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (napr. žiakov so zdravotným znevýhodnením - sluchovým, postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou, autizmom či ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, ďalej žiakov s rôznymi poruchami učenia, poruchami aktivity a pozornosti). Požiadavky, ktoré sú kladené na pedagogických  zamestnancov takýchto žiakov, narastajú.

Následne sme v rámci projektu vytvorili inkluzívne prostredie podľa potrieb a možnosti ZŠ, a to tak, že škola zamestnala tri pedagogické asistentky na 100%-ný úväzok. V súčastnostihľadáme  jedného školského psychológa, tiež na 100%-ný úväzok.

Pri vytváraní inkluzívneho školského prostredia budeme brať ohľad na cieľové skupiny, kam patria žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiaci so zdravotným znevýhodnením.

Hlavnými činnosťami vo výchovno-vzdelávacom a edukačnom procese je:

• uľahčenie adaptácie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v prostredí školy,

• prevencia sociálne patologických javov v škole formou prednášok, besied a seminárov pre žiakov a zákonných zástupcov,

• pomáhanie pri prekonávaní bariér, ktoré vyplývajú so zdravotného postihnutia dieťaťa,

• bezprostredná spolupráca s vyučujúcim na hodinách a tiež s pedagogickými zamestnancami školy,

• zabezpečenie sociálneho servisu pre žiakov,

• poskytovanie pomoci žiakom, ktorí pochádzajú z dysfunkčných a sociálne znevýhodnených rodín,

• spolupráca so školským psychológom, špeciálnym pedagógom, s CPPPa P, políciou, sociálnou kuratelou, triednym učiteľom, pedagogickým asistentom, so sociálnym pedagógom a ostatnými pedagogickými zamestnancami,

• vedenie evidencie riešenia prípadov v rámci individuálnej a skupinovej činnosti,

• konzultácie a návrhy na zlepšenie priebehu a pomoci asistenta na hodinách,

• pomoc a asistencia pri príprave učebných pomôcok,

• vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok medzi hodinami,

• vykonávanie pedagogického dozoru počas pobytu vonku zameraného na deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,

• komunikácia s rodičmi (zákonnými zástupcami) dieťaťa o procese výchovy a vzdelávania,

• oboznámenie sa so zdravotným stavom dieťaťa a s jeho rodinným prostredím,

• účasť na vzdelávacích podujatiach určených pre pedagogických asistentov a sociálnych pedagógov organizované školami alebo inými inštitúciami s príslušnou akreditáciou,

• pravidelná účasť na školských poradách.

Našou víziou je viesť výchovno-vzdelávaciu činnosť tak, aby boli žiaci pripravení do života, aby boli schopní tvorivo a kriticky myslieť, riešiť problémové situácie a získané vedomosti vedeli primerane využiť v praxi.

V duchu nášho hesla: Vytvorme školu ako skutočnú výchovno-vzdelávaciu inštitúciu poznania seba a sveta pre kultúrnu spoločnosť.“ sa snažíme byť sprevádzajúcimi osobami našich žiakov, učíme sa vzájomne a vytvárame spoločne priestor, v ktorom spolu rastieme a dozrievame a spoznávame sami seba.

Všetky informácie: https://mpc-edu.sk/nppop-2/oprojekte